KUNDALINI JOGA

i co powinieneś o niej wiedzieć...

Kundalini Joga według systemu nauk Yogi Bajhana jest to technologia, która łączy: prace z ciałem (asany/pozycje ciała oraz mudry/pozycje dłoni), prace z oddechem (pranajame), medytacje i prace z dźwiękiem (mantrę i gonga). Podczas zajęć praktykujemy krije, czyli specjalnie zaprojektowane zestawy ćwiczeń przynoszące sprawdzony efekt. Krije są ułożone pod katem wybranego tematu, np na balansowanie czakr (naszych centrów energetycznych) lub przyciągniecie pomyślności i dobrobytu, itd… Różnorodnych kriji są tysiące, są one opracowane przez joginów w oparciu o ich wielopokoleniowe doświadczenie.

-

REGULARNA PRAKTYKA KUNDALINI JOGI ....

- pomaga głęboko zrelaksować ciało i dostroić je do naszej wyższej wibracji

- uelastycznia, wzmacnia kręgosłup

- otwiera blokady w ciele

- balansuje krążenie krwi i limfy, pomaga dotlenić i odżywić wszystkie komórki w ciele

- oczyszcza z toksyn

- odbudowuje połączenia nerwowe i energetyczne (naprawia szkody wyżądzone m.in. przez stosowanie narkotyków i innych używek)


- balansuje dwie półkule mózgowe, energię męską i kobiecą

- wzmacnia wszystkie układy i organy w ciele

- pomaga uwolnić się od uzależnień i podświadomych reakcji

- wzmacnia system nerwowy co pozwala łatwiej radzić sobie ze stresem

- pomaga nauczyć się medytować

- wycisza i relaksuje umysł, oczyszcza podświadmość

- balansuje 10 ciał, czakry, guny oraz tattvy

- stymuluje i podnosi energię KundaliniGUNY

Guny to trzy wszechobecne energie. Są to siły sattwiczne, radżasowe i tamasowe, które stanowią cechy ciała i umysłu, a także objawiają się w całymotaczającym nas świecie, m.in. w pożywieniu. Dominacja którejś z gun jest to brak równowagi.

1. TAMAS

Określana w starych tekstach jako “tempa”. Jej naturą jest ciemność, ociężałosć, inercja i bezwład. Gunę charakteryzuje kolor czarny, dzięki niej istnieje wszelka struktura i postać. Gdy przeważa w świadomości ludzkiej,tworzy typ człowieka ciemnego, nieprawego, ociężałego fizycznie i duchowo, wierzącego tylko w najprostszą otaczającą go materię. W sferze diety to wszelkie substancje rozkładające i zatruwające, takie jak np. mięso, ryby, alkohol, marihuana…

2. SATTWA

Charakteryzuje się delikatnością i subtelnością. Oznaczona barwą białą, stanowi zasadę świadomości. Przeważając w ludzkiej psychice daje typ jednostki uduchowionej, o prawym charakterze, łatwo pokonującej świat materii, otwartej na wyższe prawdy. Sattwa jest cechą przejrzystości, substratem świadomości, czynnikiem lekkości, instrumentem widzenia, twórcą szczęścia i dobroci. W sferze diety łączy się z preferencją rzeczy słodkich, świeżych i witalnych, takich jak zboża, owoce, zioła.

3. RADŻAS

Guna czerwona, za swą istotę przyjmuje ruch, zmianę, energię, pasję oraz
wszelką wibrację. W dziedzinie psychiki tworzy typ człowieka aktywnego z silnymi
namiętnościami i ambicją. W sferze diety wiąże sie z preferencją potraw ostrych, czosnku,
cebuli, lubi kawę, herbatę….

 

Wszystkie trzy guny pozostają ze soba w ścisłym związku, podtrzymują się i mieszają.
“Nie ma ani jednej rzeczy na ziemi (…) która od tych trzech zrodzonych z przyrody rzeczy byłaby wolna” (Kriszna Ardżunie).Choć splecione z sobą guny nigdy nie rozstają się na stałe, ich trwałość przypomina siłę złożonego z kilku włókien sznura. Przewaga radżasu w danym bycie powoduje niepokój, ból, ale i intensyfikuje jego energię. Tamas jest przyczyną hamowania działania, niesie apatię i inercję, prowadzi ku gnuśności i niewiedzy. Sattwa natomiast, według starych tekstów, miała przeważać u pozaziemskich bogów, a na ziemi – w naturze braminów.

10 CIAŁ

10 Ciał – Według wiedzy jogicznej jesteśmy duszami podlegającymi ludzkim
doświadczeniom. Nasza Dusza porusza się w 10 wehikułach, innymi słowy posiada różne aspekty ludzkiej psychiki.


Myśli tworzą Negatywny Umysł (ochronny) i

Pozytywny Umysł (kreatywny), które jako całość tworzą Umysł Neutralny (Medytacyjny)

Dusza i umysł(y) przejawiają się w Ciele Fizycznym

Kolejne „wehikuły” to ciała energetyczne: 

Łuk wytycza drogę dla duszy, zawiera nasze projekcje. 

Aura jest to ochronne pole elektromagnetyczne wewnątrz i dookoła ciała fizycznego. Przechwoujemy w niej doświadczenia i przez nią się ich pozbywamy. 

Ciało Praniczne podnosi rozwój duchowy, ponieważ łączy nas z Praną – Siłą Życiową (czi, ki lub qi)

Ciało Subtelne pomaga nam dostroić się do subtelnego prądu. 

10 ciało jest to Ciało Promienne – jest ono naszym duchowym blaskiem, naszą
czystą naturą.

PODSTAWOWE POJĘCIA I TECHNIKI W KUNDALINIE JODZE

KRIJA

Jest to trening jogina, działanie, realizacja. Jest to sekwencja pozycji (asan i mudr), oddechu (pranayam) i dźwięku (mantr), które są ze sobą tak zintegrowane, by pozwolić na przejawienie się określonego stanu. Uwzględnia ona anatomiczny i energetyczny potencjał ludzkiego ciała, grawitację, aby oddziaływać na jego układy w konkretny sposób. Regularnie ćwiczona, opanowana do perfekcji, pozwala na osiąganie szczególnego, przewidywalnego i stabilnego stanu – pewnego aspektu twojej świadomej przytomności.

PRANAJAMA

Jest to kontrola oddechu i prany – życiowej siły. Opanowanie oddechu, połączenie się z oddechem, pomaga opanować emocje, myśli, koncentrację, nastroje, budować poczucie spójności. Razem z oddechem kierujesz praną– energią – subtelnym „prądem” i tworzywem człowieka.

APANA

Gromadzi się poniżej pępka. Jest związana z funkcjami wydalania. Daje zdolność widzenia tego co zbędne dla organizmu i zatrzymywania tego co potrzebujemy, przynosi poczucie bezpieczeństwa.

AGNI PRANAYAMA - ODDECH OGNIA

Podstawowe ćwiczenie oddechowe w Kundalini
Jodze. Stymuluje Twoją moc, ogień transformacyjny.
JAK GO WYKONAĆ? Weź głęboki wdech, unosząc klatkę piersiową. Rozluźnij ciało. Zacznij wydychać powietrze przyciągając punkt pępka w kierunku kręgosłupa, jakbyś chciała/chciał zdmuchiwać nosem świeczkę. Następnie gdy rozluźniasz przeponę pozwól żeby wdech był naturalny. Wdech trwa tyle samo co wydech. Oddychasz ok. 2-3 wydechy i wdechy na sekundę. Dla ułatwienia zacznij od oddechu ognia przez usta następnie oddychaj przez nos. Praktykując zwróć uwagę czy nie oddychasz paradoksalnie (odwrotnie) – wciągając brzuch przy wdechu, wypinając przy wydechu. Nie pompuj trzewiami. Oddech na wysokości splotu słonecznego napędza przepona. Utrzymaj równe tempo i równe proporcje wdechu i wydechu. Spróbuj się zrelaksować i ustabilizować rytm. 

CO DAJE? Oddech ognia uwalnia toksyny i złogi z płuc, wyściółki śluzowej, naczyń krwionośnych oraz innych komórek, powiększa objętość płuc i wzmacnia siły żywotne, wzmacnia układ nerwowy dla opierania się stresowi, naprawia równowagę pomiędzy współczulnym i przywspółczulnym układem nerwowym, wzmacnia czakrę pępka, podnosi wytrzymałość fizyczną i przygotowuje do skutecznego działania, reguluje subtelne elektromagnetyczne pole aury co energetyzuje krew, osłabia nawykowe odruchy brania środków odurzających, palenia tytoniu i spożywania niewłaściwego pokarmu, zwiększa dostawę tlenu do mózgu ułatwiając utrzymanie skupionego, inteligentnego i neutralnego stanu umysłu, wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zapobiegać wielu chorobom, aktywuje synchronizację biorytmów układów ciała.

ASANA

Jest to pozycja ciała/pozycja w kriji. Odpowiednie ułożenie ciała umożliwia i aktywuje przepływ energii, stymuluje krążenie, izoluje napięcie konkretnych mięśni, wywołuje nacisk na konkretne punkty w ciele i jego układach. Asana jest efektywnym instrumentem do samo-diagnozy osoby praktykującej.

MUDRA

Jest to pozycja dłoni. Dłonie są mapami energii naszego ciała. Połączenia pomiędzy punktami dłoni przewodzą sygnały. Stykając palce lub układając je w dany sposób wysyłasz sygnały do konkretnych obszarów mózgu i ciała, stymulując meridiany – połączenia energetyczno/nerwowe.

PRANA

Prana – gromadzi się pomiędzy podstawą serca a szyją. Jest związana z funkcją płuc i inspiracją, gotowością do życia, energią i pozytywnym działaniem.

NADIS

To kanały przpływu Prany. Trzy najważniejsze to: lewostronna – Ida – (przynosi schładzającą, łagodzącą energię księżyca), prawostronna – Pingala- przynosi pobudzającą, energetyzującą, rozgrzewającą energię słońca i centralna – Szuszmana – tędy wznosi się kundalini.

BANDHA / ZAMEK

Jest to zamknięcie strumienia energii w różnych obszarach ciała uzyskiwane przy odpowiednich jego ustawieniach. Zamknięcia kierują ruchem prany i apany (siły życiowa i wydalająca), akumulują rezultaty praktyki.

MULA BANDHA / MULBANDH / DOLNY ZAMEK

Podstawowe zamknięcie używane w KJ.      Zaciśnij zwieracze odbytu, obszar wokół narządów płciowych, mięsień którym powstrzymujesz mocz, unosząc mięśnie do góry i do środka. Ściągnij punkt pępka w kierunku kręgosłupa. Zamknięcie to może być stosowane przy zatrzymaniu oddechu, na wdechu lub na wydechu. Mula Bandha powoduje zmieszanie prany i apany w ośrodku pępkowym. Kieruje energią praniczną w celu otwarcia wejścia do szuszmany, centralnego kanału przepływu energii wzdłuż kręgosłupa. Rozpoczyna proces przemiany niesubtelnego w subtelne. Pobudza właściwy przepływ płynu rdzeniowego. Przekierowuje energie seksualną dla kreatywności i regeneracji ciała. Poprawia witalność seksualną. Krystalizuje efekt na zakończenie ćwiczenia.

DŻALANDHARA BANDA / JALANDHARBANDH / GÓRNY ZAMEK

W wygodnej pozycji z wyprostowanym kręgosłupem unieś do góry klatkę piersiową i mostek. Wyciągnij łagodnie tył szyi przyciągając podbródek do tyłu. Głowa pozostaje wypośrodkowana. Mięśnie szyi, gardła, twarzy i brwi pozostają rozluźnione. Ten zamek pieczętuje energię wytwarzaną w dolnych obszarach odgałęzień mózgu. Zapobiega niepożądanym zmianom ciśnienia krwi i zawrotom głowy. Działa regulująco. Pomaga skupić się na wewnętrznych doznaniach, powstrzymuje rozproszenie. Tworzy odruchy nerwowe, które pobudzają i równoważą gruczoły tarczycy i przytarczycy. Kieruje przepływ energii pranicznej do centralnego kanału poza szyję, oraz do centralnego kanału odnoszącego się do serca. Bez zamknięcia szyi energia pranajamy mogłaby napływać do uszu, oczu lub innych miejsc. Uspokaja serce, sprawia że przepływ energii jest naturalny.

CZAKRY

Czakry – są to subtelne centra energetyczne. Każde z nich związane jest z organizacją,

funkcjonowaniem, przejawianiem się w człowieku danej sfery, gruczołu, zmysłu, żywiołu.

7 głównych czakr obejmuje energetyczne funkcjonowanie całego organizmu i nasze

interakcje z otoczeniem:

1. Muladhara - czakra podstawy, korzenia

Znajduje się ona u podstawy naszego kręgosłupa w okolicy kości ogonowej i promieniuje kolorem czerwonym. Stanowi ona nasze centrum siły witalnej, zakorzenia nas w świecie i w życiu, dlatego czasem nazywana jest czakrą korzenia. W organizmie zarządza energią związaną z kośćmi, nogami, jelitem grubym oraz układem odpornościowym. Kiedy czakra podstawy jest osłabiona, pojawiają się takie zaburzenia jak słaba pamięć, apatia, tchórzliwość, lęki, fobie, zaburzenia psychiczne, trudności w podejmowaniu decyzji życiowych. Czakra ta związana jest z naszym poczuciem bezpieczeństwa, świadomością siebie, swojego ciała oraz swoich podstawowych potrzeb. Często osoby, które mają zaburzenia w przepływie energii przez tę czakrę, mają duże problemy finansowe. W ciele fizycznym osłabienie tej czakry skutkuje problemami z układem rozrodczym, mięśniakami, impotencją, oziębłością, ale również kłopotami z przyswajaniem wapnia przez organizm (słabe kości i zęby, bóle kręgosłupa).  Z kolei osoby z nadmiernie otwartą czakrą podstawy borykają się często z fanatyzmem, obsesyjnym obżarstwem lub pijaństwem, okrutnością, agresją, bezwzględnością. Dotyczą ich także dolegliwości takie jak hemoroidy, zaparcia, problemy z prostatą, depresja, nadciśnienie, bezsenność i zaburzenia psychiczne.

2. Svadhisthana - czakra sakralna

Znajduje się pomiędzy pępkiem a podstawą genitaliów i odpowiada jej kolor pomarańczowy. Zarządza ona naszą energią seksualną. Odpowiada za układ rozrodczy, prawidłowy poród, ale także więzy rodzinne, szczęście, natchnienie, kreatywność i talenty twórcze, pasje życiowe. Za pośrednictwem tej czakry dochodzi do wymiany energii pomiędzy kobietą a mężczyzną w czasie intymnej relacji. Jest ona związana fizjologicznie z takimi organami w ciele jak: wątroba, śledziona, trzustka, nerki, pęcherz moczowy. A emocjonalnie odpowiada za poczucie własnej wartości, poczucie szczęścia, wiarę we własne siły, doświadczanie przyjemności i radości w życiu. Osłabienie czakry sakralnej to melancholijność, brak czułości, trudności w stworzeniu trwałego szczęśliwego związku, brak szczęścia rodzinnego, zaburzona samoocena, strach przed nieznanym. A także takie problemy fizyczne jak trudności w posiadaniu potomstwa, poronienia, choroby nerek i pęcherza moczowego. Z kolei nadmierne otwarcie tej czakry skutkuje nimfomanią, brakiem panowania nad popędami przy jednoczesnym braku jakichkolwiek uczuć wobec partnera.

3. Manipura - czakra splotu słonecznego

Jest umiejscowiona nad pępkiem, na splocie słonecznym, a jej kolorem jest żółty. Stanowi ona centrum energetyczne odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie człowieka w otaczającym go świecie. Od przepływu energii przez czakrę splotu słonecznego zależy nasza MOC – siła woli, sukcesu w biznesie, inteligencja i umiejętność logicznego myślenia, manifestacja naszych intencji. Na poziomie fizjologicznym odpowiada za trawienie, za woreczek żółciowy, wątrobę, śledzionę oraz system nerwowy. Jej żywiołem jest ogień, który kieruje rozwojem naszej osobowości, charakterem, świadomością i akceptacją samego siebie. Zasila ona też energetycznie materialną stronę naszego życia, sukcesy finansowe i relacje społeczne. Osłabiona czakra splotu słonecznego wyraża się w depresji, lękach, nerwowości, braku pewności siebie. Może być powodem takich schorzeń jak wrzody żołądka, a nawet nowotwory. Nadmierne otwarcie tej czakry to z kolei arogancja, pycha, złośliwość, nadpobudliwość, pouczanie, choroby psychiczne. A na poziomie ciała cukrzyca, marskość wątroby, choroby pęcherzyka żółciowego, zaburzenia pracy trzustki i zaburzenia jelitowe oraz stany zapalne w układzie pokarmowym.

4. Anahata - czakra serdeczna, czakra serca

Znajduje się w okolicy serca i odpowiada jej kolor zielony. Jest ona związana z grasicą i prawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, serca oraz płuc. To właśnie od niej w ogromnej mierze zależy miłość, szczęście rodzinne, współczucie oraz miłosierdzie. Jest odpowiedzialna za nasze emocje i komunikację z otoczeniem, a także odwagę, wielkoduszność i szlachetność, miłość. Na jej poziomie świadomość się poszerza z JA na MY. Słabo ukształtowana czakra serdeczna to okrutność, wyniosłość, pamiętliwość, samotność, nadmierny strach przed porażką. A w ciele zaburzenia odporności, problemy z sercem i układem krążenia, nadciśnienia, astma oskrzelowa. Nadmierne jej otwarcie to egocentryzm i narcyzm, arytmia serca, nadpobudliwość, nerwowość

5. Vishuddha - czakra gardłowa

Jest zlokalizowana u podstawy szyi, a jej kolorem jest niebieski/błękitny. Jest ona centrum naszej świadomej komunikacji ze światem i ludźmi, prawdomówności. Zarządza siłami twórczymi, samorealizacją, ekspresją twórczą, wyrażaniem siebie. Stanowi centrum mowy, porozumiewania się i autoprezentacji. Czakra gardła pozwala na transformacje naszej energii w energię dźwięku za pomocą strun głosowych. Fizycznie odpowiadają jej tarczyca i krtań, reguluje również przemianę materii. Osłabienie tej ważnej czakry to anginy, przeziębienia, choroby płuc, jąkanie się, zaburzenia mowy, zapalenia oskrzeli, zaburzenia pracy tarczycy, bóle gardła, zębów i szczęki. Osoby z nieukształtowaną czakrą gardłową są małomówne, płochliwe, mają kompleks niższości, są nerwowe. Nadmiernie otwarta czakra sprzyja skłonności od manipulowania innymi, krzywdzenia słowami, ironii,
konfabulacji, manii wielkości, kłótliwość, agresja.

6. Ajna - czakra czołowa, czakra trzeciego oka

Znana powszechnie jako trzecie oko znajduje się w centralnej części czoła nad brwiami, a odpowiadają jej kolory indygo i granat. Zarządza intelektem, koncentracją, umiejętnością przekształcania pomysłów w rzeczywistość, siłą woli, pamięcią, intuicją, wchłanianiem wiedzy. Fizjologicznie jest związana z przysadką mózgową i reguluje jej funkcje hormonalne. Zablokowana, zamknięta czakra czołowa to brak harmonii między sprawami fizycznymi a duchowymi, rezygnacji z praw duchowych, odrzucenie kultury i sztuki, bezsenność, migreny, kłopoty z pamięcią, głuchota, nowotwory mózgu, problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa. Nadmierne otwarcie tej czakry skutkuje przemądrzaniem się, wyniosłością, zatraceniem kontaktu z rzeczywistością.

7. Sahasrara - czakra korony

Zlokalizowana jest na szczycie głowy, w miejscu ciemiączka u niemowląt. Promieniuje  ona i lśni kilkoma różnymi kolorami, wśród których dominują fioletowy, srebrny, złoty i biały. W hinduizmie nazywana jest „lotosem o tysiącu płatków” i odpowiada za duchowy aspekty istnienia ludzkiego i kontakt ze wszechświatem. Stanowi ona kanał, przez który do ciała człowieka wpada centralny potok energetyczny ze wszechświata. Odpowiada ona za świadomość, wiedzę, światło i miłość do wszechświata. Związana jest z duchowością i religijnością. Czakra ta nie jest naturalnie otwarta. Jej stopniowe otwieranie się następuje w trakcie życia człowieka w miarę rozwoju jego duchowości oraz pogłębia się wraz ze zharmonizowaniem działania pozostałych czakr. Kiedy jest uszkodzona, pojawiają się takie zaburzenia jak uzależnienia od narkotyków, alkoholu, odcięcie od świata rzeczywistego, paniczny strach przed śmiercią.konfabulacji, manii wielkości, kłótliwość, agresja.

8. AURA

Aura – według systemu KJ aura uznana jest za 8 czakrę. Aura jest to pole energetyczne, elektro-magnetyczne, jest to nasza tarcza ochronna. W aurze zbierają się ślady/doświadczenia człowieka z przeszłości i w ten sposób przyciąga on karmiczne konsekwencje. Można ją oczyszczać i wzmacniać podczas praktyki KJ.

MANTRA - JAK TO DZIAŁA?

Mantra to wykorzystanie dźwięku w celu zmiany świadomości. „Man” oznacza „Umysł”; „Trang” oznacza fale lub projekcje. Wszystko w tym świecie aż po subatomowy poziom jest w ciągłym ruchu, w ciągłej wibracji. Im gęstszy materiał tym wolniejszy ruch, często wibracja jest tak wolna, że nie dostrzegamy jej naszymi zmysłami. Ta wibracja jest czystą energią. Mantra jest więc fazą umysłu, intencją jaką możemy świadomie nadać myślom, słowom, ciału. Dźwięk jest nośnikiem informacji, wypełnia cię i stwarza. Jesteś konfiguracją atomów, które tańczą w rytm twojej własnej muzyki. Wibrując dźwięki mantry rozluźniasz swoją wibrację i dostrajasz się do wibracji mantry. Mantry to
pierwotne dźwięki, które komunikują się ze świadomością wewnętrznym strumieniem „Naad”, który łączy człowieka z Nieskończonością. Fizyczne działanie mantry polega na stymulacji szyszynki i przysadki mózgowej poprzez pobudzenie drganiami języka w jamie ustnej 84 meridian (połączeń energetyczno-nerwowych). 

Szyszynka i przysadka mózgowa wpływają na zmiany chemiczne w mózgu, które regulują stan organizmu na wszystkich poziomach, wpływając na samopoczucie i zdrowie. Poprzez mantrę jesteśmy w stanie zmienić programy wgrane w naszą podświadomość. Możemy nastroić ją do nowej, pozytywnej projekcji. Mantrą mogą być wszystkie słowa, które mają dla ciebie moc i znaczenie, w tradycji kundalini jogi używamy mantr głównie w języku gurumhuki, uwspółcześnionej wersji sanskrytu, a ich źródłem jest święta księga sikhów „Siri Guru Granth Sahib„. 

Yogi Bajhan był sikhem, połączył on starożytne praktyki kundalini jogi z mantrami sikhijskimi, co okazało się bardzo mocną technologią, w takiej wersji Kundalini Joga została rozpowszechniona w zachodnim świecie. Sikhizm to religia która zakłada kierowanie się wewnętrzną mądrością poprzez połączenie z wewnętrznym nauczycielem, który jest częścią Nieskończoności i Boga, jako boskiej twórczej energii, esencji wszystkiego. Cała Mądrość i Wiedza jest w Tobie, wystarczy, że otworzysz się na nią i na głos swojej Intuicji. Mantry stymulują energię kundalini, balansują czakry, wprowadzają nas w przestrzeń Neutralnego (Medytacyjnego) Umysłu.

Mantry – Nasiona/Dwie najczęściej używane mantry podczas praktyki KJ:

Sat Nam – Prawda jest moją tożsamością, jestem Prawdą
Wahe Guru – Jestem w ekstazie przebywania w przestrzeni Ducha, w ekstazie Mądrości, w szczęściu przechodzenia z ciemności do Światła. Wahe– ekstaza Gu– Ciemność Ru– Światło Gur– droga, przejście Ta mantra równoważy energie zasad budującej, organizującej i niszczącej/przekształcającej, uruchamia przeznaczenie. Shab(a)d Guru – jest specyficzną wibracją, (uzyskiwaną za pomocą mechaniki przepony, powietrza, strun głosowych, języka, podniebienia) która oddziałuje „rozpuszczająco” na strukturę ego, i jego poczucie ważności – odrębności – tym samym budzi i wzmacnia poczucie jedności.

GONG - JAK TO DZIAŁA?

Najbardziej wzniosłym instrumentem jogina jest gong. Jest to instrument muzyczny, narzędzie lecznicze dla układu nerwowego i kocioł, w którym można tworzyć alchemiczne mieszanki jakości, które otwierają i rozwijają Wewnętrzną Jaźń.
Gong pomaga naprawić skutki zażywania narkotyków w systemie nerwowym. Dźwięk gongu powoduje głęboki relaks, uwalnia od potoku myśli i stymuluje system gruczołowy do wyższego poziomu funkcjonowania.
Przy jednym uderzeniu malety gong promieniuje ŻYCIE w całym spektrum częstotliwości, wytwarza rytmiczny PULS, który jest tym rytmem nieustannie utrzymującym i transformującym świat z niestrudzoną kreatywnością.
Gong jest także kompletną reprezentacją subtelnego świata. Słońce, czyli centrum, to ogień, energia świadomości – Purusza. W otaczającym ten obszar regionie Prakasza znajduje się umysł, który projektuje i tworzy. Zewnętrzny obszar Prakriti jest przejawem manifestacji w konkretnych wzorach ciała i natury.

Gong jest świętym progiem. Jest to portal, który łączy skończone i nieskończone doświadczenie samego siebie. Ilekroć naszą intencją jest przekraczanie tego portalu, musimy świadomie łączyć się z łańcuchem istnienia. Złote Ogniwo powinno zostać ustanowione przed graniem pierwszej nuty gongu. Złote Ogniwo, Złota Wieź jest połączeniem z rodowodem nauczycieli wyższej świadomości. Jest to połączenie z twoim własnym neutralnym umysłem. Jest to połączenie, które automatycznie się budzi, gdy świadomie umieszczasz swoje ego na bok i wybierasz, aby być posłusznym i dowodzonym przez twoje Najwyższe Ja.
Poproszony o wyjaśnienie skutków medytacji gongu i jej zastosowań, Yogi Bhajan odpowiedział:
„Gong jest bardzo prosty. Jest to układ wibracyjny. To dźwięk samej Kreatywności. Gong to nic więcej, nic mniej. Ten, kto gra na gongu, gra Wszechświat. Gong nie jest zwykłym instrumentem do grania. Z jego brzmienia pochodzi cała muzyka, wszystkie dźwięki i wszystkie słowa. Dźwięk gongu jest jądrem Słowa. Dzisiaj grałem Har Hari na gongu. To było idealne. Podobało mi się. Był to wielokanałowo projektujący dźwięk. Sposób, w jaki gram, jest dla mnie przyjemnością. Gong nie jest instrumentem muzycznym ani perkusyjnym. Gong to Bóg. Tak jest powiedziane; więc tak jest. Gong to piękna wzmocniona wibracja. Jest jak bezmiar strun, jakbyś grał na milionie strun. Gong jest jedynym narzędziem, dzięki któremu możesz stworzyć taką kombinację wibracji kosmicznych. „ (Warsztaty dla kobiet – 1984, 7/5/84) Yogi Bhajan

Mechaniczna i reagująca natura zwykłej świadomości jest naszym normalnym stanem. Koło na diagramie to reprezentuje. Zadaniem samo-inicjacji jest obudzenie świadomości z tego „normalnego uwarunkowania”. Musisz stać się neutralny, nie przywiązany, otwarty i spontaniczny. Spirala reprezentuje twoją ostateczną świadomość. Oznacza energię, ruch i żywotność oświeconego umysłu.

JOGICZNY STYL ŻYCIA: CO TO JEST DHARMA?

„Kosmos działa dla tych, którzy mają dyscyplinę, którzy tęsknią, którzy mają jakiś cel do
osiągnięcia w swoim życiu i którzy podejmują stały, ciągły wysiłek, aby go osiągnąć. To
jest dharma. Dharma jest w każdym dniu, w każdym działaniu, po każdej stronie dnia. ”

YB

Prawo karmy: na każde działanie przypada reakcja.

Nie ma działania bez reakcji, efektu lub konsekwencji. Zamiast postrzegać karmę jako karę za „złe” działania, możemy postrzegać ją jako bramę do dharmy.

Dharma jest uważnym życiem, świadomym życiem.

Świadome życie dotyczy decyzji, które podejmujemy w każdym aspekcie życia – co jeść, jak się ubierać, jak się komunikować, pracować, wychowywać dzieci itp. Dharma to joga stosowana zewnętrznie – sposób, w jaki żyjesz i jak współdziałasz ze światem. Kluczem do życia ponad kołem karmy jest rozwinięcie umiejętności rozumienia konsekwencji naszych działań, zanim je podejmiemy. Zamiast reagować na wyniki, skutki lub konsekwencje naszych przeszłych działań, podejmujemy działania dostosowane do naszej duszy i przeznaczenia, w których nasze działania nie tworzą więcej karmy. Możemy się tego nauczyć, rozwijając intuicję i umysł medytacyjny.

Tam, gdzie jest dharma, nie ma karmy. 

Sadhana

Jest to regularna, osobista praktyka, duchowa dyscyplina. Regularne pielęgnowanie w ciele, umyśle i duszy: mądrości, oddania i konsekwencji. Sadhana daje doświadczenie osobistej zmiany, transformuje nawyki, oczyszcza umysł, konserwuje i uzdrawia ciało. Według nauki jogi umysł pracuje w cyklach. Na praktykowanie medytacji lub kriji poświęca się określony czas:


Potrzeba 40 dni na zmianę jakiegoś nawyku.
90 dni na potwierdzenie jakiegoś nowego pozytywnego nawyku.
Po 120 dniach, nowy nawyk jest tym kim jesteście.
Po 1000 dniach mistrzowsko opanowujecie dany nawyk.


Okres 40 dni praktykowania pozwala medytacji sprowokować waszą podświadomość do uwalniania wszelkich myśli i wzorców emocjonalnych, jakie was ograniczają. Regularna medytacja przełamie wasze stare nawyki, zasieje ziarno nowego wzorca oraz oczyści podświadomość. Do tego potrzebny jest ten sam, codzienny, stały, regularny „odcisk” działania praktyki, na twoją psychikę i ciało. Wypracowujesz w taki sposób pozytywny nawyk. Możesz tego nawet nie być świadomym. Efekty poczujesz po czasie!


„Ktoś powiedział kiedyś na temat sadhany: „Gdy się wykonało sadhanę, to nic się wam już nie powinno wydarzyć” Ja odpowiedziałem, „Nie, po sadhanie, wszystko powinno się wam wydarzać, i powinniście wychodzić z tego jako wygrani, powinniście wychodzić z tego zwycięsko!” Oto co daje wam sadhana. Nie daje wam ona żadnej pisemnej gwarancji od Boga. Kto wykonuje sadhanę samemu buduje tak potężną osobowość, iż może pokonać wszystko! Oto czemu wykonuję moją własną sadhanę. Robiłem to od lat. Robię to nawet teraz. Niektórzy ludzie pytają mnie, „Jesteś Mistrzem czemu wykonujesz sadhanę?” Odpowiadam, „By pozostać Mistrzem!”

JAK PRAKTYKOWAĆ?

1.  Wstań wcześnie rano (najlepiej tak, żeby skończyć praktykę do 7:00 ) Weź zimny jogiczny prysznic i zacznij swoją praktykę!

2.  Najpierw podłączamy się 3 razy czantując Adi Mantrę:

Ong Namo Guru Dev Namo
/Kłaniam się Kreatywnej Mądrości, kłaniam się boskiemu Nauczycielowi wewnątrz mnie.


Jest to mantra, którą rozpoczynamy sesję KJ, przywołuje ona połączenie z wewnętrznym nauczycielem, z najwyższą inteligencją, duchowe prowadzenie i połączenie z energią Złotego Łańcucha nauczycieli KJ. Pomaga odłożyć ego na bok, aby Wyższe Ja przejęło ster i prowadziło bieg doświadczenia podczas praktyki.


3. Wykonajemy rozgrzewkę, następnie wybraną kriję, relaksację, która pomaga nam zintegrować proces oraz na koniec medytację, jako kulminację praktyki. Samodzielnie w domu możesz wybrać tylko jedną kriję lub medytację. Wykonaj ją dokładnie tak, jak jest w opisie. Możesz proporcjonalnie skrócić czasy każdego z ćwiczeń w kriji, jeśli pełne czasy to dla Ciebie za intensywny trening.

4.  Na koniec śpiewamy piosenkę Long Time Sunshine, aby podzielić się Światłem z innymi, wysyłając błogosławieństwo:


May the long time sun shine upon you, All love surround you
and the pure light within you guide your way on


Oraz czantujemy 3 razy:

Sat Nam

"SZCZĘŚCIE JEST TWOIM PRAWEM Z URODZENIA."

YOGI BHAJAN

Mistrz i Nauczyciel nauczycieli Kundalini Jogi

Kiedy przybył do Stanów Zjednoczonych w 1968 roku określił swoją misję jasno. Powiedział, „Przybyłem, aby  stworzyć Nauczycieli, a nie gromadzić uczniów.” Yogi Bhajan uczył jawnie Kundalini Jogi łamiąc tajemnicę, która otaczała tę technologię przez wieki.

Yogi Bhajan wyszkolił tysiące nauczycieli Kundalini Jogi na świecie, oraz stworzył międzynarodową organizację zwaną 3HO (Healthy, Happy, Holly Organization) opartą na głoszonej przez niego zasadzie „Szczęście jest twoim prawem z urodzenia „. 

Yogi Bhajan swoją silną determinacją budzenia ludzkiego potencjału docierał do dusz tysięcy ludzi i doprowadzał do potężnych zmian w ich życiu. 

Zarażał odwagą, determinacją, wolnością, siłą i pozytywnym nastawieniem do życia. 

Prowokował i konfrontował ludzkie przyzwyczajenia do małości, schematów, uzależnień i niebrania odpowiedzialności za siebie. 

Wzywał do wzięcia całkowitej odpowiedzialności za swoje zdrowie, szczęście i spełnienie, kreatywność i wolność, jako jednostki. 

Uczył ludzi jak dotrzeć do intuicyjnej świadomości, jak doświadczyć swojej jaźni, jak budować pomyślną rzeczywistość dla siebie i rodziny, jak zmienić sen ludzkości z koszmaru na globalny sen wolności. 

W swoim nauczaniu był niestrudzony do końca życia. Opuścił swoje ciało 6 października 2004 roku, pozostawiając tysiące studentów, którzy jako sieć nauczycieli Kundalini Jogi, kontynuują nauczanie jogi i rozpowszechniają jogiczny styl życia, będący w zgodzie z Ziemią i jej prawami.